Dla autorów

Żeby zostać autorem, trzeba najpierw poznać kilka spraw. Nie martw się! To nic trudnego, żadna wiedza tajemna — po prostu kilka rad, które pomagają nam utrzymać porządek na blogu. Jeśli chcesz samodzielnie publikować opowiadania, zwróć na nie szczególną uwagę i nie zapominaj o nich.
poprawny tekst
Ortograficznie, interpunkcyjne i tak dalej, i tak dalej. Jeśli publikujesz samodzielnie, musisz uważać na poprawność językową.
Jak to zrobić? Każde opowiadanie wrzucaj do korektora pisowni, na przykład LanguageTool. Pomoże ci on wychwycić błędy, które mogły ci umknąć przy sprawdzaniu. Od razu będzie się lepiej czytać. Poza tym zwróć uwagę na zasady zapisu dialogów. Bardzo dobrze są one wyjaśnione na tej stronie. Zwracaj uwagę na duże i małe litery w dialogach oraz odpowiedni zapis. Nie używaj myślników (dywizów) ani półpauz — na blogu używamy pauz (—).
W dodatku warto pamiętać też o wyjustowaniu tekstu, które dodaje estetyki opowiadaniu. Nie zapomnij, wyjustuj tekst przed dodaniem akapitów.
akapity
W teorii mogłoby to trafić do poprzedniego akapitu, ale w praktyce wiążą się z używaniem html, więc lepiej będzie, jeśli przedstawimy ci to osobno.
Jeśli nie znasz się na kodzie, bez stresu. Dasz radę z pomocą starego, dobrego kopiuj-wklej.
Na Pod obcym niebem akapitów nie dodajemy za pomocą spacji. Nie wygląda to zbyt dobrze i czasami wprowadza chaos. Zamiast tego mamy krótki kod, który trzeba wkleić w odpowiednim miejscu. Jak?
Otwórz swoje opowiadanie w edytorze blogspota. Po prawej powinieneś widzieć dwa guziki – Nowy post i HTML. Naciśnij ten drugi, a wtedy powinien ukazać ci się kod twojego opowiadania w całej swojej krasie.
Na samym początku opowiadania wklej kod:
<div style="text-indent: 2%;">
Na końcu opowiadania (nie akapitu! Chodzi o cały tekst, musi to być samiusieńki koniec) wklej zaś ten:
</div>
Potem możesz znowu kliknąć w Nowy post i obejrzeć, jak prezentuje się twój tekst z dodanymi już akapitami.
Uważaj na ilość divów w kodzie. Jeśli będzie ich za mało lub za dużo, możesz przypadkowo "zniknąć" nam kolumnę boczną. Dlatego przed publikacją posta najlepiej kliknąć w guzik Podgląd i sprawdzić, czy wszystko jest na swoim miejscu.
nazwa
Inaczej tytuł. Specyfika tytułów na naszym blogu jest bardzo prosta.
Są trzy standardowe rodzaje tytułów:
○ Od [imię] – opisujesz nim posty indywidualne, niekierowane do nikogo, lub opowiadania do tak zwanego ktosia, czyli na które może odpowiedzieć dowolna zainteresowana osoba.
○ Od [imię] do [imię] – dodajesz go do opowiadań, które rozpoczynają wątek twojej postaci z konkretną inną postacią. Ten tytuł dostaje tylko pierwsze opowiadanie w wątku.
○ Od [imię] CD [imię] – to tajemnicze CD wcale nie oznacza compact disc, a ciąg dalszy. Ten tytuł trafia do opowiadań, które są odpowiedzią na opowiadanie kogoś innego, kontynuacją wątku.
etykiety
Bez etykiet da się żyć, ale co to za życie? Pomagają nam zachować porządek na blogu i odnaleźć odpowiednie posty, dlatego publikując opowiadania, nie zapomnij o nich!
Standardowe etykiety dodawane do opowiadań są cztery i są to: [imię twojego psa], opowiadanie, [nazwa klanu] i [imię twojego psa] x [imię psa, do którego jest opowiadanie] (czyli etykieta wątku).
Nie publikuj posta, w którym brakuje przynajmniej jednej z nich!
Dodatkowo do Przygód musisz dodać etykietę przygoda (kto by się spodziewał). Informacje o innych etykietach, na przykład eventowych, znajdziesz w przeznaczonych do tego postach eventowych. Tylko czytaj je uważnie!
inne sprawy
Pamiętaj, aby na końcu opowiadania dodać trzy ważne elementy, które muszą być wyśrodkowane. Dwa z nich muszą znaleźć się na samym końcu opowiadania. Pierwszy to oznaczenie, kto ma kontynuować twoje opowiadanie. Zamieszczasz je w nawiasie trójkątnym, na końcu dodajesz pytajnik, a całość zapisujesz kursywą. Możesz też dodać jakieś krótkie zdanie, skierowane do autora drugiej postaci, ale nie jest ono obowiązkowe.
Oznaczenie może wyglądać tak:
<Ktoś?>
<[imię]?>
<[imię]? Wybacz, że tak długo mi to zajęło>
<Ktoś z Flumine?>
Drugi element to [punkty niewpisane]. Zapisz to małym rozmiarem czcionki. Gdy administracja sprawdzi twoje opowiadanie, wpisze ci odpowiednią ilość punktów.
Trzecim elementem jest link do poprzedniego opowiadania z wątku. Umieść go na samej górze, zapisując:
← Poprzednie opowiadanie
Zrób to małym rozmiarem czcionki (ikonka małego i dużego T u góry edytora), po czym podlinkuj opowiadanie, na które odpisujesz. Jeśli twoje opowiadanie było indywidualne lub rozpoczynające wątek, nie musisz tego robić, bo nie masz czego zalinkować.
linki na serwerze
To już ostatnia formalność. Po opublikowaniu opowiadania wrzuć link do niego na odpowiedni kanał na serwerze:
Jeśli opowiadanie było indywidualne – na kanał twojej postaci.
Jeśli było do ktosia – na kanał twojej postaci i kanał opowiadań do ktosia.
Jeśli było do konkretnej, innej postaci – na kanał tej postaci.
Dzięki temu inni członkowie będą pamiętali, że muszą ci odpisać, a administracja nie zapomni dopisać ci punktów.
To by było na tyle, autorze.
A, jeszcze jedna, mała sprawa.
Baw się dobrze!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz